تبلیغات
رنگ مو سال 2013 - معیار های انتخاب رنگ مو
 
رنگ مو سال 2013
 
 
شنبه 23 شهریور 1392 :: نویسنده : رنگ مو سال 2013

معیار های انتخاب رنگ مو

رنگ مو

از رنگ‌موهایتان خسته شده‌اید؟ مشكی دلتان را زده؟ از موی روشن هم خوشتان نمی‌آید؟ چه رنگی را انتخاب كرده‌اید؟ قهوه‌ای سوخته؟ مطمئنید كه به شما می‌آید؟ اگر این رنگ را تنها از روی كاتالوگ‌های موجود در فروشگاه‌ها انتخاب كرده‌اید، بعید نیست 2 روز دیگر پشیمان شوید. اگر هم این رنگ مو را دوست شما استفاده كرده و شما هم خوشتان آمده، باید بدانید كه یك رنگ یكسان روی موهای مختلف نمودهای متفاوتی دارد. انتخاب رنگ‌مو آن‌قدرها هم كه فكر می‌كنید، ساده نیست!


ساختمان طبیعی مو
هر تار مو از دو بخش غلاف و ریشه تشكیل شده است. غلاف همان‌طور كه از نامش پیدا است، دور تا دور پوست و ریشه را كه (در زیر سطح پوست قرار دارد) می‌‌پوشاند. رشد مو از قسمت ریشه صورت می‌گیرد (نه از نوك مو)! و سایر بخش‌های مو مرده هستند. رنگی كه موها دارند، به‌دلیل وجود رنگدانه‌هایی در آنها است. این رنگدانه‌ها از 2 نوع كه یك نوع آن شامل رنگدانه‌های قهوه‌ای تا سیاه و نوع دیگر در برگیرنده رنگ‌های طلائی، زرد، حنائی و قرمز است. نبود رنگدانه هم باعث سفیدی موها می‌شود. قبل از اینكه به سراغ رنگ موها برویم، این را هم بدانید كه موهای نرم نسبت به موهای ضخیم و زبر زودتر صدمه می‌بینند ولی در عوض، جذب مواد شیمیائی در موهای نرم سریع‌تر است. موهای زبر به علت اینكه لایه‌های كوتیكول بیشتری دارند، معمولاً‌ در برابر رنگ موها و دكلره كننده‌ها بیشتر مقاومت می‌كند.

انواع رنگ مو
قبل از اینكه تصمیم قطعی به رنگ كردن موهای خود بگیرید، لازم است ابتدا انواع رنگ مو را بشناسید. رنگ موی موقت به رنگ موئی گفته می‌شود كه فقط به اندازه یك بار شامپوزدن دوام دارد این نوع رنگ فقط بر روی ساقه مو قرار می‌گیرد. رنگ موهای نیمه موقت، یا نیمه ثابت به اندازه 4-6 بار شامپو زدن دوام دارند و برای پوشاندن موهای سفید بهتر است از این نوع رنگ‌موها استفاده شود كه حاوی مواد اكسیدان ضعیف هستند اما اغلب آمونیاك ندارند. این نوع رنگ 2 تا 6 هفته بر روی مو باقی می‌ماند و به‌عنوان تقویت كننده رنگ طبیعی مو نیز از آنها استفاده می‌شود. اما رنگ موهای ثابت تغییرات كلی و اساسی بر مو می‌‌گذارند و نیاز به اكسیدان و آمونیاك دارند. برای اینكه بهتر تفاوت رنگ‌ موها را متوجه شوید، لازم است با عملكرد اكسیدان‌ها و آمونیاك‌ آشنا شوید. اكسیدان‌ها موادی هستند كه استحكام زیادی دارند و به‌عنوان كاتالیزور عمل می‌كنند و به رنگ اجازه می‌دهند كه به‌طور مستمر بر روی مو باقی بماند. اكسیدان‌ها قدرت‌های مختلف دارند.
مثلا‌ اكسیدان Vol 10 رنگ را فقط به‌طور جزئی باز می‌كند، اكسیدان Vol 20 قدرت بازكنندگی و روشن كنندگی بالاتری دارد و اكسیدان Vol 30 قدرت روشن كنندگی بسیار بالا را با كمترین میزان رنگ دارد. از آنجایی‌كه اكسیدان‌های با درجه بالا میزان بیشتری از سولفور موهای شما را پاك می‌كند معمولاً توصیه می‌شود از اكسیدان‌های با درجه كمتر از 30 استفاده كنید. آمونیاك هم همین خطر را دارد.
آمونیاك ماده‌ای است كه معمولاً در رنگ موهای دائمی استفاده می‌شود و مانند تمام قلیاها تمایل به جداكردن كوتیكول دارد و به همین دلیل به رنگ اجازه می‌دهد تا به داخل مو نفوذ كند. اگر آمونیاك به‌كار رفته بیش از حد تند باشد، پیوندهای سولفور مو بیش از اندازه جدا شده و در نتیجه مو سفت می‌شود و قطر و وزنش را از دست می‌دهد. این دو اصطلاح را هم به خاطر بسپارید:
سطح رنگ مو: منظور از<اول> یا سطح رنگ مو، درجه روشن كنندگی آن است. هر رنگی می‌تواند از رنگ روشن‌تر یا تیره‌تر ساخته شود و با اضافه كردن یك رنگ‌ تیره و یا روشن می‌توان این درجه را تغییر داد. رنگ موها چه طبیعی و چه مصنوعی از درجه 1 تا 10 طبقه‌بندی می‌شوند. درجه 1، نشان دهنده رنگ سیاه و درجه 10 نشان دهنده روشن‌ترین رنگ یعنی بلوند است.
تون: منظور از تون، گرم یا سرد بودن رنگ است. رنگ‌های گرم (هایت‌لایت‌كننده‌ها)، قرمز، نارنجی و زرد هستند. خاكستری، آبی، سبز و بنفش هم رنگ‌های سرد را تشكیل می‌دهند.

رنگ موی مناسب برای موی شما
با وجودی‌كه هر چند وقت یك‌بار خبرهایی در مورد عوارض استفاده مداوم از رنگ مو و حتی سرطان‌زا بودن آنها بخش می‌شود (البته این مورد دوم بیشتر در مورد رنگ‌موهای قدیمی صدق می‌‌كند)، با این حال، نمی‌توان خانم‌ها را از استفاده از رنگ مو باز داشت. بنابراین وقتی خطرات احتمالی را به جان می‌خرید)!( سعی كنید دست كم به‌طور اصولی و درست از رنگ مو استفاده كنید. قدم اول، انتخاب رنگ مو به مرغوبیت رنگ، سلیقه و خواسته شما و مدت زمانی كه می‌خواهید آن رنگ روی مویتان باقی بماند بستگی دارد. اغلب خانم‌ها از رنگ‌های تیره شروع می‌كنند و هر بار رنگ را یك درجه روشن‌تر از قبل انتخاب می‌كنند.در مورد پوست‌های روشن، های‌لایت آبی قرمز و برای پوست‌های صورتی و سرخ، رنگ كرم گلی، زیتونی تیره و قهوه‌ای تیره با سایه آبنوسی جلوه خاصی ایجاد خواهد كرد. بهترین رنگ‌ها برای كسانی كه پوست گندمگون و برنزه دارند، رنگ‌های شیری، گل‌بهی، مسی، كرم نخودی، قهوه‌ای‌ـ زرد سوخته، فندوقی، عسلی، سبز كاهوئی و زرد است. برای چشم‌های آبی روشن، آبی خاكستری و آبی‌‌تیره، سبز تیره، قهوه‌ای و مشكی، بهترین رنگ مو ارغوانی با های‌لایت شرابی، پلاتینی، خاكستری، قهوه‌ای، قهوه‌ای تیره، مشكی و شیری است. برای چشم‌های كهربائی هم رنگ موهای طلائی با های‌لایت قرمز، قهوه‌ای طلائی، قهوه‌ای عسلی، فندوقی، مسی‌ و قهوه‌ای سوخته مناسبت است.
توجه داشته باشید كه وقتی رنگ موهای خود را روشن می‌كنید، هاله گرمی از رنگ‌های زرد و قرمز دور شما دیده می‌شود.
رنگ كردن موهای سفید
برخی از موهای سفید به ویژه موهای ریز و كلفت و خاكستری رنگی كه در اطراف شقیقه‌ها می‌رویند، در برابر رنگ مو مقاوم هستند و یا در مقایسه با سایر موهای سفید، به سرعت رنگ خود را از دست می‌دهند. اگر موهای شما خیلی زبر و مقاوم در برابر رنگ است شاید لازم باشد كه قبل از رنگ كردن آنها را نرم كنید چون با نرم كردن، لایه‌های كوتیكول رنگ را بهتر جذب می‌كنند. در موهایی كه 80 تا 100 درصد سفید شده‌اند، ابتدا اكسیدان با Vol20 یا 30 را مستقیماً روی موی سفید بگذرانید و پس از 5-7 دقیقه بشوئید. بهتر است از جائی كه سفیدترین موها را دارد شروع كنید و پس از شستن، با حوله خوب خشك كنید. سپس از رنگی كه یك درجه تیره‌تر از رنگ مورد نظرتان است، استفاده كنید. چون به خاطر نبودن رنگدانه در تار مو، رنگی كه می‌گذارید روشن‌تر به نظر می‌رسد. برای بالا رفتن قدرت جذب موی سفید توصیه می‌شود كه مدت زمان گذاشتن رنگ را به حدود 45 دقیقه برسانید.

خانم‌های باردار می‌توانند مویشان را رنگ كنند؟
متا‡سفانه پاسخ آسان و صریحی برای این سوِال وجود ندارد. پوست كف سر بسیار جاذب است و هنگام رنگ كردن، مقدار كمی از مواد شیمیایی رنگ وارد جریان خون شما می‌شود. دانشمندان در مطالعات و آزمایشاتی كه بر روی حیوانات انجام دادند، مواد شیمیایی مو را با ناقص‌الخلقه شدن نوزادان حیوانات مرتبط دانستند. البته این مسئله در مواقعی ایجاد شد كه دفعات رنگ زدن‌ها بسیار زیاد بود و موها به مدت طولانی در معرض رنگ‌های شیمیایی قرار گرفتند. در عین حال بر اساس مطالعاتی كه تاكنون بر روی انسان‌ها انجام شده، رنگ كردن مو هنگام بارداری مطمئن و بدون خطر است و هیچ‌گونه آسیبی به جنین وارد نمی‌كند. اما واقعیت این است كه هنوز تحقیقات پایان نیافته و جواب صددرصد مشخصی برای این سوِال وجود ندارد. بسیاری از پزشكان توصیه می‌كنند خانم‌های باردار برای رنگ‌ كردن موهایشان تا سه ماهه دوم یا سوم صبر كنند، چون سه ماهه اول زمان شكل‌گیری جنین و پیشرفت سلول‌های اولیه جنین است. و جنبن بسیار حساس و آسیب‌پذیر است. در ضمن اگر شما باردار هستید، می‌توانید به جای رنگ كردن كل موها از های‌لایت كردن استفاده كنید زیرا های‌لایت نیاز زیادی به رنگ و مواد شیمیایی ندارد و كمتر هم با پوست سر تماس دارد و در نتیجه پوست كف سر رنگی نمی‌شود. این روش می‌تواند تا حدی مطمئن‌تر از رنگ‌كردن تمام موها باشد.

این چند نكته را به‌خاطر بسپارید
‌ رنگ مو را روی پوست سر نمالید و اگر به طور اتفاقی رنگ مو روی پوستتان پخش شد، برای تمیز كردن آن از پودربچه استفاده كنید.
از رنگ كردن مو با درجات مختلف و رنگ‌های گوناگون بپرهیزید.
نوك موها به علت داشتن منفذ و خلل‌های بسیار زیاد معمولاً خوب رنگ نمی‌گیرد، برای رفع این مشكل، بهتر است همان رنگ مورد نظرتان و یا یك درجه تیره‌تر را انتخاب كرده و بدون اكسیدان آن را روی نوك موها بگذارید و بعد موها را خشك كنید. سپس رنگ‌ها را طبق معمول روی مو بگذارید تا رنگ تثبیت شود.
در تابستان به علت تا‡ثیرات مخرب خورشید و گرما، رنگ موها ثابت نمی‌ماند بنابراین بهتر است كه برای درست كردن خلل و فرج مو و نرم كردن آن از نرم كننده استفاده كنید.
موی بلوند در اثر مواد شیمیایی موجود در استخر شنا سبز می‌شود. برای رفع این مشكل از رنگ‌های گرم مانند قرمز یا طلائی استفاده كنید. البته شامپوهای براق كننده و شفاف كننده نیز ممكن است در رفع این مشكل موِثر باشند.
وقتی كه یك رنگ با پایه‌های آبی به موی زرد یا طلائی زده شود، رنگ حاصل سبز می‌شود. با جانشین كردن یك رنگ با پایه`‌ بنفش، رنگ طبیعی‌تری بدست خواهید آورد.
وقتی كه بلوند، قرمز روشن كم‌رنگ شده و به نارنجی تبدیل می‌شود، مقداری رنگ طلائی، قرمز برای های‌لایت كردن اضافه كنید.
وقتی كه خطوط صورتی در موهای سفیدی كه با قرمز رنگ شده پدیدار شد، برای پوشاندن آن به مقداری رنگ قهوه‌ای طبیعی به همان درجه وتون و یا تیره‌تر نیاز دارید.
وقتی كه موی فعلیتان از رنگ مورد نظرتان تیره‌تر است حتماً‌ به یك دكلره كننده نیاز دارید تا رنگ قبلی را به سطح و درجه` برابر با رنگ انتخابی برساند و رنگ دلخواه شما بدست آید.
‌ اگر مو بعد از استفاده از یك پاك‌كننده رنگ مو، قرمزشد. برای خنثی كردن تون گرم ناخواسته‌ای كه ایجاد شده، می‌توانید یك رنگ با تون یا زمینه` خاكستری و یا بنفش به آن اضافه كنید.
همیشه قبل از گذاشتن رنگ، موهایتان را خشك كنید زیرا رنگ موی مرطوب، رقیق شده و در نتیجه مطلوب به‌دست نخواهد آمد.

مراقبت از موی رنگ شده

استفاده از رنگ مو باعث خشكی و شكنندگی و ریزش موی سر خانم‌ها می‌شود. از آنجایی‌كه وضعیت طبیعی مو با استفاده از رنگ مو دچار تغییر می‌شود و مثلاً از میزان رطوبت مو كاسته می‌شود، راه حل مناسب استفاده از اسیدهای چرب طبیعی است. یكی از بهترین و غنی‌ترین گیاهان دارای اسید چرب كه می‌تواند رطوبت كافی را به موهای خشك باز گرداند، زعفران است. چند قطره روغن زعفران را در كف دست بریزید و به آرامی روی موهای خشك بمالید. مطمئن باشید كه مقدار چربی كه در موهای شما نفوذ می‌كند بسیار ناچیز خواهد بود ولی تداوم این كار باعث بازگشت رطوبت از دست رفته به موهای شما خواهد شد. بهتر است از شامپوهای مخصوص موهای رنگ شده برای شست‌وشو استفاده كنید و پیش از ورود به استخر موهای رنگ شده خود را با آب بدون كلر بشوئید. موها را در زمان خیس‌بودن شانه نزنید و و از شانه دندانه درشت استفاده كنید. تا جائی كه می‌شود از خشك كردن موها با سشوار خودداری كنید.
نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :


سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 11:44 ب.ظ
Way cool! Some extremely valid points! I appreciate you writing
this post and the rest of the site is really good.
دوشنبه 30 مرداد 1396 03:48 ب.ظ
fantastic submit, very informative. I ponder why the other specialists of this sector don't realize
this. You must proceed your writing. I am sure,
you have a huge readers' base already!
جمعه 25 فروردین 1396 12:28 ب.ظ
I am extremely impressed with your writing skills as well as with
the layout on your weblog. Is this a paid theme or did you
customize it yourself? Anyway keep up the nice quality writing,
it's rare to see a great blog like this one nowadays.
چهارشنبه 16 فروردین 1396 08:13 ب.ظ
Whats up very nice site!! Man .. Excellent ..

Superb .. I'll bookmark your blog and take the feeds also?
I am satisfied to find numerous helpful information right here within the publish,
we'd like develop extra techniques in this regard, thanks for sharing.

. . . . .
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


درباره وبلاگمدیر وبلاگ : رنگ مو سال 2013
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :

                    
 
 
 
Real Time Web Analytics